W dniu 04 grudnia br. podpisaliśmy porozumienie MOU (Memorandum of Understanding) z panem Mahmood Ahmadu, prezesem Nigeryjskiej Izby Handlowej Zatoki Arabskiej (NAGCC). Celem jest aktywizacja kooperacji i wsparcia w sferze handlu i inwestycji. Wydarzenie było skorelowane z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rządowej delegacji Nigerii, na czele z JE Prezydentem Muhammadu Buharim. Była ona dedykowana uczestnictwu w Nigeryjskim Forum Handlu i Inwestycji na Expo Dubai 2020.
W wywiadzie dla TV Nigeria National News, z pozycji Ogólnopolskiej Izby ds. Współpracy Polsko – Arabskiej podkreślaliśmy znaczenie wzmocnienia relacji biznesowych między Polską, a Nigerią. „(..) Wiele firm na Bliskim Wschodzie jest zainteresowanych rynkiem Nigerii. Podpisanie protokołu ustaleń z naszym polsko-arabskim partnerem jest kolejnym sygnałem nowego otwarcia dla inwestycji w największą gospodarkę Afryki. Aktualnie rozmawiamy z Międzynarodową Radą Inwestorów ZEA, która ma kapitał inwestycyjny w wysokości biliona dolarów” – stwierdził prezes Ahmadu. Zarząd naszej Izby spotkał się również, z JE Jamalem Saifem Al Jarwanem, Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Rady Inwestorów ZEA oraz JE Nasirem Ahmadem el-Rufai, gubernatorem nigeryjskiego stanu Kaduna. Rozmawiano o zaangażowaniu kapitału inwestycyjnego ZEA w afrykańskie projekty i wielkim potencjale wartości wynikającym z możliwej kooperacji pomiędzy Polską, a Nigerią.
Stan Kaduna położony jest północnej Nigerii i jest czwartym, co do wielkości i trzecim najbardziej zaludnionym stanem w kraju. Często nazywany jest nigeryjskim Centrum Nauki, ze względu na obecność licznych instytucji edukacyjnych o znaczeniu ogólnokrajowym, takich m.in., jak Ahmadu Bello University. Na terytorium Kaduny znajdują się starożytne miasta Zaria, Kafanchan i Nok, w rejonie których odkryto ślady jednej z najwcześniejszych cywilizacji w Afryce. Podstawą ekonomii jest uprawa bawełny i orzeszków ziemnych na potrzeby eksportu i krajowej ekstrakcji oleju arachidowego.
Nigeria to największa gospodarka Afryki. Jej fundamentem są rolnictwo i przemysł wydobywczy. Głównymi uprawami są: maniok, sorgo, proso, kukurydza, bataty i ryż. Uprawia się także palmę olejową, kakaowiec, orzeszki ziemne i bawełnę. Olej palmowy, kakao, bawełnę i kauczuk przeznacza się głównie na eksport. Najważniejszą rolę w gospodarce odgrywa jednak przemysł wydobywczy, a przede wszystkim eksploatacja złóż ropy naftowej, węgla kamiennego i cyny. Eksport ropy stanowi główne źródło dochodu narodowego Nigerii.