W poniedziałek 22 maja Bydgoszcz odwiedził Pan Charbel Macaron, charge d’affaires a.i. Republiki Libanu w Polsce oraz pan Keis Badr z urzędu konsularnego Ambasady. Dyplomaci przybyli na zaproszenie prezesa PAKSG-PACEC Przemysława Skrzypka oraz prezesa Fundacji ICAR Jaromira Łatuszyńskiego. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z kujawsko-pomorskim v-ce wojewodą Józefem Ramlauem. Nasi libańscy goście zwiedzili również nowoczesny zakład produkcyjny firmy HANPLAST.
Ważnym elementem wizyty było otwarcie wystawy „Liban przesłaniem dialogu dla świata”. Wystawa została zorganizowana przy aprobacie JE biskupa Jana Tyrawy, dzięki gościnności prezesa fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztofa Buchholza w Domu Jubileuszowym im. św. Jana Pawła II w bydgoskim Fordonie. Wystawę uświetnił koncert orkiestry dętej Kujawia z Koronowa połączony z prezentacją slajdów z pamiętnej wizyty JPII w Libanie.
Nasze spotkanie odbyło się, jak to określił Przemysław Skrzypek: „W Domu Życia, na wejściu do Doliny Śmierci”. Trudno nie doszukiwać się tu symboliki, gdyż w Bydgoszczy katolickie „Jubileuszowe Centrum Jana Pawła II – Dom Życia” – faktycznie wybudowane jest przed wejściem do „Doliny Śmierci” – miejsca masowego mordu ok 1300 Polaków w 1939r. Wspólnie przeszliśmy przez to miejsce, które zrobiło duże wrażenie na naszych gościach – pochodzących z kraju doświadczonego wyniszczającą wojną przez prawie ćwierćwiecze. JE Charbel Macaron mieszkał bowiem w Bejrucie w czasie, gdy w latach 80-tych toczyły się tam ciężkie walki w krwawej wojnie domowej, podsycanej przez siły zewnętrzne.
Liban to przesłanie dialogu dla świata … I to ten świat powinien pomóc Libanowi. Państwu, które jest „pierwszym krajem ucieczki” dla prawdziwych uchodźców wojennych. Liczący 4,5 mln obywateli Liban udzielił schronienia ponad 2 mln uchodźców z Palestyny i z Syrii.