– Gdyby nie Pan Ambasador, to tego wydarzenia by dzisiaj nie było – powiedział Przemysław Skrzypek, prezes PAKSG, zapowiadając Assada Abo Gulala podczas ceremonii otwarcia Polish-Iraqi Business and Investment Forum 2018. Mówił to wiedząc, że jeszcze tego samego miesiąca ambasador wróci do ojczystego Iraku.
W swoim wystąpieniu Abo Gulal podziękował za zorganizowane wydarzenie: – Członkowie Iracko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, we współpracy z Polsko-Arabskim Klubem Społeczno-Gospodarczym, zorganizowali pierwsze takie Iracko-Polskie Forum Biznesu. Pierwsze, które ma wyjaśnić drogi wejścia na rynek iracki. Życzę Państwu powodzenia w osiąganiu korzyści dla obu krajów.
Następnie ambasador oficjalnie ogłosił swój powrót do ojczyzny. – Będę oczekiwał na was w Iraku. Jest to moje ostatnie spotkanie z Państwem, ponieważ są to moje ostatnie dni w Polsce.
Przemysław Skrzypek zaprosił na scenę posła Pawła Skuteckiego, przewodniczącego Iracko-Polskiej Grupy Parlamentarnej oraz Jaromira Łatuszyńskiego, eksperta PAKSG, a następnie powiedział: – Panie ambasadorze, dziękuję za całe to wsparcie, jakiego nam Pan udzielił. Wasza Ekscelencjo, chcę, żeby pan wiedział, że ma w Polsce dozgonnych przyjaciół.
Następnie prezes PAKSG wręczył Assadowi Abo Gulalowi dyplom zaświadczający o honorowym członkostwie w Polsko-Arabskim Klubie Społeczno-Gospodarczym. Dyplomata przyjął wyróżnienie i życzył Klubowi dalszych sukcesów.
Poseł Paweł Skutecki wręczył ambasadorowi pamiątkowy album z najpiękniejszymi miastami Polski oraz podziękował za 2 lata owocnej współpracy. – Kiedy 2 lata temu w Sejmie zrobiliśmy spotkanie na temat dialogu międzyreligijnego i tolerancji, przyszło wówczas kilkunastu ambasadorów z państw Bliskiego Wschodu i nie tylko. I wtedy poznaliśmy Pana Ambasadora.
– Od dwóch lat zmieniło się tyle– kontynuował Skutecki – że te relacje polsko-irackie są zupełnie inne. Gdyby nie Pan ambasador, to nic by się nie wydarzyło. Informacja o Pana odejściu dotarła do nas bardzo niedawno. I powiem szczerze, tak jak tutaj stoimy, mieliśmy łzy w oczach.
Jaromir Łatuszyński wręczył Ambasadorowi wyjątkowy prezent – kopię arabskiego pierścienia z IX wieku odkrytego w Szwecji na terenie dawnej faktorii handlowej wikingów w Birka. Jako pomysłodawca odtworzenia pierścienia powiedział: – Odkryto na nim wyryte kufickim pismem słowa: „Dla Allaha”. Naukowcy dowiedli, że pierścień nie został zrabowany, ale dostał się do Szwecji drogą handlową. To dowód, że te kontakty gospodarcze Europy i Bliskiego Wschodu mają bardzo długą tradycję, a to znaczy, że i my dziś możemy sobie poradzić w tych naszych kontaktach.
Na zakońcenie głos zabrał Mohammed Benlam, główny organizator konferencji: – Chcielibyśmy podziękować Jego Eksclenecji za jego wysiłek, za sukces tego forum, za ułatwienia, które nam udzielił, wsparcia, które spotkaliśmy od naszego ojca.
Ambasador wraca do kraju z końcem czerwca.