W dniach 28.10 – 02.11.2018r., stowarzyszenie PAKSG-PACEC (Polsko Arabski Klub Społeczno Gospodarczy) wspólnie z partnerską organizacją pozarządową (NGO) L.I.B.A.N. z Bejrutu, zorganizowali misję społeczno-gospodarczą do Libanu i do Syrii.
W skład delegacji wchodzili polscy parlamentarzyści: Paweł Skutecki i Andrzej Kobylarz, członkowie grup parlamentarnych Sejmu RP: polsko-libańskiej i polsko-syryjskiej oraz parlamentarnego zespołu ds dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. W misji uczestniczyli również polscy przedsiębiorcy i członkowie naszego klubu społeczno-gospodarczego.
Strategiczny partner PAKSG-PACEC stowarzyszenie L.I.B.A.N. (president Pan Robert Jreissati) zrzesza przedsiębiorców z diaspory libańskiej aktywnej na całym świecie, a w szczególności w regionie MENA, Afryce Zachodniej i w Ameryce Południowej. Celem naszej misji, była promocja Polski w rocznicę stulecia niepodległości oraz promocja potencjału polskiej gospodarki na wspomnianych rynkach, a w szczególności marki jakości polskiej żywności.
W trakcie wszystkich spotkań, mieliśmy okazję zaprezentować założenia programowe projektu budowy długofalowej
kooperacji polskiego i libańskiego biznesu w regionie MENA. Były to bardzo merytoryczne i przyjacielskie rozmowy. Nie tylko w kontekście możliwego udziału polskich firm w odbudowie regionu, ale i o szerokim potencjale współpracy społecznej, naukowej i kulturalnej z Polską. Liban od wieków był dla Europy bramą na Bliski Wschód i do Afryki.
Kulminacyjnym punktem libańskiej części misji była organizacja „Polskiej Kolacji w Bejrucie”, w której uczestniczyli przedstawiciele libańskiego establishmentu polityczno-gospodarczego. W jej trakcie prezes Pan Przemysław Skrzypek oraz president Pan Robert Jreissati, przy uroczystej asyście deputowanych partnerskich grup parlamentarnych, podpisali porozumienie o strategicznej współpracy organizacji PAKSG-PACEC oraz L.I.B.A.N.
Mistrz Marcin Szukaj, Ambasador Polskiej Kuchni PAKSG-PACEC sprawił, że staropolski powiedzenie „przez żołądekdo serca” nabrało realnego wymiaru. Smak tradycyjnych polskich potraw oraz jakość przywiezionych z Polski produktów oczarowały naszych libańskich Gości. Tym samym, można by nieskromnie powiedzieć, że wyniosły one polską dyplomację publiczną na wyżyny stylu i smaku …
Znakomite polskie produkty sporządzone wg receptury mistrza Marcina zainteresowały m.in. JE premiera Libanu Saad Hariri, który ujawnił przy okazji, swoje zainteresowanie kuchnią w praktyce. Nie wybiegając za daleko do przodu możemy chyba zdradzić, że nie wykluczone jest w przyszłości wspólne gotowanie szefa libańskiego rządu, z polskim mistrzem kuchni. Z całą pewnością, warto w niekonwencjonalny sposób promować jakość polskich produktów branży rolniczej. Szczególnie, że punktem wyjścia, jest niemal zerowy udział przetworzonych w Polsce wyrobów na pułkach miejscowych sklepów. Warto mieć przy tym na uwadze, że w wielu dziedzinach, to libańscy handlowcy kreują trendy zakupowe w całym regionie MENA.