Przygotowana przez nas agenda misji w Libanie obejmowała, m.in. spotkania: z JE gen. Michel Aoun, prezydentem Republiki Libanu; JE Saad Hariri, premierem Republiki Libanu; JE Nabih Berri, szefem parlamentu oraz JE Gebran Bassil, ministrem spraw zagranicznych (liderem Free Patriotic Movement). Poza władzami konstytucyjnymi, spotkaliśmy się z szefami czołowych sił politycznych i frakcji parlamentarnych Libanu (m.in. z Panem Muhammad Raad, szefem szyickiej frakcji parlamentarnej Hezbollahu; Panem Samir Geagea, szefem chrześcijańskiej partii Lebanese Forces; oraz współpracownikami premiera z frakcji sunnickiej), szefami instytucji i organizacji gospodarczych oraz czołowymi libańskimi przedsiębiorcami (bankowcy, developerzy, inwestorzy i handlowcy).
To była trzecia w tym roku misja stowarzyszenia PAKSG-PACEC do Libanu. 12 marca br. razem z posłem Pawłem
Skuteckim, po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać się z JE prezydentem Republiki Libanu, gen. Michelem Aounem. Prezydent w przyjaznej rozmowie podkreślał wówczas pamięć Libańczyków o pielgrzymce św. Jana Pawła II do Libanu w 1997r. Wśród ówczesnej agendzie oficjalnych spotkań, rozmawialiśmy również z liderem parlamentarnej frakcji Hezbollah Panem Mohammad Raad, ministrem sprawiedliwości Panem Salim Jean Jreissati oraz JE kardynałem Bechara Boutros Rai. W agendzie kontaktów z organizacjami typu NGOs, mieliśmy m.in. przyjemność rozmowy z Panią Joelle Abou Farhat Rizkallah, szefową stowarzyszenia Women in Front.
Kluczowym dla intensyfikacji wymiany gospodarczej jest wznowienie bezpośrednich lotów pomiędzy Warszawą a Bejrutem. W tym celu spotykaliśmy się z Panem Sayedem Kambarji, przedstawicielem LOT w Libanie. Mamy nadzieję, że dołożyliśmy tym samym (plus interwencje i wnioski kierowane z pozycji parlamentarnej w Polsce) małą cegiełkę do wznowienia tych połączeń, ogłoszonego w listopadzie br. (wbrew negatywnemu lobbingowi sporej części aktywnych komentatorów, co poniektórych potentatów na polskim rynku medialnym). W ramach agendy misji złożyliśmy również wizytę w rządowej agencji IDAL ds. współpracy międzynarodowej, gdzie rozmawialiśmy o perspektywach możliwej kooperacji w obszarze inwestycji, w regionie MENA i w Polsce.